بواسیر خونی چیست؟ درمان خونریزی هموروئید

بیماری بواسیر خونی یا هموروئید خونی یکی از بیماری های بسیار شایع ناحیه ی مقعد است که حدود ۵۰ % از افراد برای یکبار هم که شده آن را تجربه خواهند نمود. عامل این بیماری را می توان ایجاد فشارو کشش در ناحیه ی مقعد معرفی کرد که منجر به پارگی هموروئید ها در این ناحیه می گردد.

این نوع هموروئید به دلیل خونریزی، خطرناک تر از انواع دیگر است و باید سریعاً درمان شود. در ادامه این بحث به معرفی روش های درمان خانگی، گیاهی سنتی و جراحی این بیماری می پردازیم:

ویزیت آنلاین در واتساپ
جهت ویزیت آنلاین رایگان و مشاوره با دکتر در واتساپ پیام دهید.

۰۹۱۹۷۷۱۵۵۲۷
بواسیر خونی چیست؟
بواسیر یا هموروئید عروق خونی مقعد هستند که در اثر اعمال فشار متورم یا برجسته شده اند. این بیماری شبیه به زائده ای اضافی داخل مقعد و یا خارج از آن مشاهده میشود. اگر این زائده در اثر عبور مدفوع و یا عوامل دیگر خراشیده شود، خونریزی کرده و بواسیر خونی نام میگیرد.

بواسیر خونی بسته به اینکه داخل یا خارج مقعد ایجاد شده است، به دو نوع زیر تقسیم میشود :

بواسیر خونی داخلی : در این حالت عروق خونی داخلی مقعد (۴ سانتی متری انتهای روده بزرگ) آسیب دیده است و بیمار علائم و نشانه های کمتر و خفیف تری از بیماری را تجربه خواهد نمود. مهمترین نشانه ی این نوع هموروئید خونریزی بدون درد است. عبور مدفوع از رکتوم، باعث میشود، هموروئید داخلی خونریزی کند. این نوع بیماری به ۴ درجه مختلف تقسیم میشود، که در شدیدترین حالت عروق آسیب دیده به داخل برنمی گردد و دریچه مقعدی را مسدود میکند.
مطالعه کنید : علائم بواسیر داخلی درجه ۱،۲،۳ و ۴ چیست؟ بهترین درمان هموروئید داخلی

بواسیر خونی خارجی : در این حالت مویرگ و رگ های قسمت های خارجی مقعد دچار تورم و التهاب می شوند، در این حالت بیمار علائم بیشتری از بواسیر را تجربه می کند، یعنی درد شدیدی داشته و زائده های قابل لمس را در سوراخ مقعد مشاهده خواهد کرد، خونریزی از مقعد در بواسیر خونی خارجی شدیدتر است.

علائم بواسیر خونی
بواسیر از جمله بیماری هایی است که علائم و نشانه های آن به راحتی قابل تشخیص است. اما توجه داشته باشید، سایر بیماری های ناحیه ی مقعد مانند سرطان روده علایمی مشابه با بواسیر دارد. از همین روی به شما توصیه می کنیم در صورت مشاهده هر علائم و نشانه ای جهت تشخیص بیماری خود به پزشک مراجعه نمایید. 

برخی از مهمترین علائم این بیماری به این شرح است:

دفع خون روشن به همراه دفع مدفوع یا پس از آن  به صورت بسیار خفیف باشد و گاها در مواردی بسیار شدید است.( این خون به صورت جداگانه و به همراه مدفوع خارج می شود .)
احساس درد در ناحیه ی مقعد که در هنگام اجابت مزاج می تواند شدت یابد.
احساس سوزش و خارش در ناحیه ی مقعد
التهاب و تورم در اطراف ناحیه ی مقعد
وجود زائده ها و بیرون زدگی های گوشتی در اطراف ناحیه ی مقعد
ترشحات مخاطی
خروج مواد لزج و چسبنده ی بی رنگ به هنگام دفع مدفوع
احساس دفع ناکامل مدفوع
علت هموروئید خونی
علت هموروئید فشار شدید ناحیه مقعدی است. به طور مثال عوامل زیر میتوانند در ایجاد هموروئید موثر باشند:

 زایمان
 بارداری
 رابطه مقعدی
 یبوست مزمن  
اسهال مزمن
سابقه خانوادگی
کهولت سن
اضافه وزن و چاقی
بی تحرکی
به همین ترتیب وارد کردن فشار به بواسیر نیز باعث خونریزی آن شود:

یبوست مزمن  و عبور مدفوع سخت
فشردن زائده هموروئید
خاراندن زائده
بی توجهی به درمان این بیماری
وارد کردن فشار به مقعد برای دفع مدفوع
آیا بواسیر خونی خطرناک است؟
بله، خونریزی از هر قسمتی از بدن خطرناک است. خونریزی هموروئید می تواند باعث کم خونی گردد و مشکلات دیگری مثل سرگیجه، ضعف و … را در پی داشته باشد. بنابراین از خود درمانی بپرهیزید! و سریعاً برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

درمان بواسیر خونی
همانطور که ذکر کردیم، بواسیر خونی به سبب دفع قابل توجهی خون موجب کم خونی می شود به همین ترتیب نیاز به درمان فوری دارد. 

در حال حاضر درمان بواسیر راهکار های مختلفی را شامل می شود اما باید توجه کنید بواسیر خونی نوع پیشرفته بواسیر است که علاوه بر درمان فوری، نیازمند درمان قطعی نیز می باشد. انواع روشهای درمان عبارتند از :

درمان بواسیر خونی با لیزر
راحت ترین و موثرترین روش درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر است. با انجام لیزر می توانید از خونریزی های بیشتر و عوارض آن در امان باشید.

لیزر بواسیر روش قطعی و سرپایی است که در یک جلسه نیم ساعته و بدون درد یا خونریزی این بیماری را از بین میبرد.

در طی لیزر درمانی زائده هموروئید از پایه قطعی شده و از مقعد خارج میشود. با این کار زائده به طور کامل از بین رفته و از عود مجدد بیماری جلوگیری میشود.